Siostry Salezjanki

 Początki Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (potocznie zwanego Sióstr Salezjanek) sięgają I polowy XIX wieku, kiedy to w dwóch niewielkich miejscowościach na północy dzisiejszych Włoch Bóg powołuje do życia dwoje ludzi, których przyszłe losy złączą się we wspólnej misji na rzecz wychowania młodych.

 

Boskośw. Jan Bosko, urodzony w 1815 roku w Becchi - kapłan, którego wielkim pragnieniem było widzieć swoich wychowanków szczęśliwymi, zarówno w życiu doczesnym, jak i w wieczności. Jako ojciec i przyjaciel setek osieroconych, samotnych oraz pozbawionych opieki chłopców zapoczątkował wielkie salezjańskie dzieło - środowiska sprzyjające kształceniu i wychowaniu młodych pokoleń. Ksiądz Bosko pozostaje do dziś niezrównanym autorytetem w dziedzinie edukacji, a jego troska o rozwój duchowy dorastającej młodzieży wciąż owocuje w Kościele kolejnymi przykładami świętości (Dominik Savio, Laura Vicuna, Zefiryn, Namuncura, Piątka Poznańskich Męczenników i wielu innych).
Podstawy swojej niezwykle skutecznej pedagogii Ksiądz Bosko oparł na trójmianie "rozum - religia - miłość", propagując w swoich dziełach system prewencyjny, którego głównym założeniem jest zapobieganie ewentualnemu złu przez troskliwą i przyjazną obecność wśród młodych.

 

Mazzarellośw. Maria Dominika Mazzarello, urodzona w 1837 roku w Mornese – kobieta obdarzona niezwykłą siłą ducha oraz życiową mądrością ; po przebyciu ciężkiej choroby odnajduje swoje pole pracy w prowadzeniu pracowni krawieckiej dla dziewcząt. Pragnąc uczyć swoje wychowanki nie tylko zawodu, ale i chrześcijańskiego życia, zachęca je, by każdy wykonany przez siebie ścieg uczyniły aktem miłości do Boga.

Zrządzeniem Bożej Opatrzności, w roku 1862 Ksiądz Bosko spotyka w pociągu Księdza Dominika Pestarino, duchowego opiekuna Córek Niepokalanej z Mornese, do którego należała Maria Mazzarello. Zaintrygowany opowiadaniem o młodych kobietach, które z wielką gorliwością poświęcają się pracy wychowawczej oraz mając w pamięci sen, w którym Maryja ukazała mu podwórko pełne dziewcząt i powiedziała: "to są moje córki, zajmij się nimi", zaczyna rozumieć, że właśnie nadszedł czas, by powstało dzieło na rzecz wychowania młodych dziewcząt.

 

spotk

Przy pierwszym spotkaniu z Księdzem Bosko, w 1864 roku, Maria Dominika

spontanicznie wykrzykuje: "On jest święty, ja to czuję!" Po ośmiu latach od tego dnia, 5 sierpnia 1872 roku, w obecności Księdza Bosko 11 pierwszych sióstr z Marią Dominiką na czele po raz pierwszy składa swoje śluby zakonne i w ten sposób Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki oficjalnie zaczyna istnieć.

 

 

Zgromadzenie zostało założone przez księdza Bosko jako wotum wdzięczności za łaski jakimi Bóg obdarzał jego dzieło apostolskie przez przyczynę Maryi Wspomożenie Wiernych. Ksiądz Bosko chciał, by Córki Maryi Wspomożycielki były żywym pomnikiem wdzięczności Matce Bożej.

 Córki Maryi Wspomożycielki - Siostry Salezjanki
 pracują na pięciu kontynentach świata