Aktualności

Wiązanka Księdza Generała na 2015 rok

2015-01-03

Jak Ksiądz Bosko – z młodzieżą, dla młodzieży!
 

Powiedzieć “Ksiądz Bosko” oznacza powiedzieć “młodzież”. Prawie że niewyobrażalne jest przywołanie historii Świętego bez towarzystwa młodzieży. Ks. Rua, jego pierwszy następca, zwykł mówić o nim:„Nie uczynił kroku, nie wypowiedział słowa, nie przyłożył ręki do żadnego dzieła, które by nie miało na celu zbawienie młodzieży…”.

 I kierując się tymi korzeniami i źródłem, ks.Ángel Fernández Artime, dziesiąty następca Księdza Bosko, podał temat swojej pierwszej Wiązanki, która jest jednocześnie Wiązanką roku obchodów Dwusetlecia urodzin Założyciela, bezpośrednio odwołując się do „serca” naszego posłannictwa: „Jak Ksiądz Bosko, z młodzieżą i dla młodzieży”.  

Wiązankę tę przekazuje Przełożony Generalny jako następca Księdza Bosko, a więc jako ojciec całej Rodziny Salezjańskiej, która, w autonomii i różnorodności swoich grup, znajduje dodatkowy bodziec, pozwalajacy jej zespolić się i żyć wspólnym celem, którym jest dzielenie się posłannictwem salezjańskim w służbie na rzecz młodzieży, zwłaszcza najuboższej.

 

Przełożony Generalny stawia nacisk na zainteresowanie i uprzywielejowanie młodzieży, zwłaszczy najuboższej, i zachęca do uczynienia własnym, poprzez szczególne zaangażowanie, wezwanie papieża Franciszka do zainteresowania się peryferiami: “peryferie są częścią składową naszego salezjańskiego DNA”.  

Poruszając sie po tej linii, na bazie wspólnego charyzmatu wychowawczego Księdza Bosko, członkowie Rodziny Salezjańskiej są świadkami miłości Boga i chcą być darem dla młodzieży. Ale muszą być równie przekonani o tym, że, jak twierdził ks. Juan Vecchi, ubodzy młodzi są z kolei darem, który dodaje bodźca do dalszej wędrówki i przezwyciężenia niebezpieczeństwa przeciętności, pozwalając nam wyjść poza poczucie własnego bezpieczeństwa i pozostać otwartym na Ducha Świętego.

By te wszystkie dobre intencje, postanowienia stały się rzeczywistością – mówi na zakończenie Przełożony Generalny, zapowiadając Wiązankę na rok 2015 – nie może zabraknąć łaski i błogosławieństwa Pana, wraz ze wstawiennictwem Maryi, “najbardziej znamienitej współpracownicy Ducha Świętego”.

Pełny tekst prezentacji Wiązanki 2015 jest dostępny w Serwisie ANS i na stronie sdb.org.

  


Wróć